İnternet Reklamcılığı Neden Kullanılmalıdır?

İnternet reklamcılığı neden kullanılmalıdır sorusunun yanıtına hemen geçmeyelim. Kısaca pazarlama ve yeni medyanın ekosistemine odaklanalım. Bir ürün, mal veya hizmetin satışlarını artırmak amacıyla yapılan tüm faaliyetleri pazarlama olarak tanımlayabiliriz. Pazarlamanın en önemli enstrümanı ise tabi ki reklamdır. Geçmişte el ilanları, ilan panoları, gazeteler, promosyonlar ve televizyonlar en önemli reklam araçlarıydı. Günümüzde ise bu saydığımız reklam araçları yine kullanılıyor olsalar da giderek pazarlamaya katkı oranları azalmaktadır.

Pazarlamanın kuralları dijitalleşen dünya ile yeniden yazılmaya başlandı. Bu nedenle dijital pazarlama kavramı ortaya çıktı. Klasik pazarlamanın yukarıda saydığımız reklam yöntem ve araçları da böylece dijital pazarlamanın gerektirdiği şekle yani dijital reklamlara dönüşmektedir. Dijital reklam kavramı ya da internet reklamcılığı kavramı aslında aynı şeyi ifade etmektedir: Reklamların internet ortamına taşınmış hali. İnternet reklamcılığı ile işletmelerin küresel pazarlara erişimi kolaylaşmış, müşteri portföyleri genişlemiştir. İnternet reklamcılığı denilince akla bu alanda kullanılan bir çok yöntem ve araç gelmektedir. E-posta, sosyal medya, arama motoru reklamları bu anlamda ana başlıklar olarak sayılabilir. Yaklaşık 4 milyar insanın internet kullandığı günümüzde bir işletmenin farklı kıtalarda farklı ülkelerde yaşayan 4 milyar kişiye ulaşabileceği bir pazar için internet reklamcılığı çok çok önemli bir fırsattır.

internet reklamcılığı neden kullanılmalıdır mk yeni medya

internet reklamcılığı neden kullanılmalıdır

Peki bu fırsatı işletmeler, esnaflar yeteri kadar biliyor ve kullanıyor mu? Size net bir şekilde bilenlerin olduğunu ancak büyük bir çoğunluğun hala bu fırsatı değerlendiremediğini söyleyebiliriz. Bazı müşteriler internet üzerinde reklam vererek satışlarını artırmak için çeşitli reklam araçlarından bazılarını keyfi olarak seçip, yine keyfi bir bütçeyle işe başlayabiliyorlar. Ancak genelde istedikleri sonuçlara ulaşamıyor bu nedenle internet reklamcılığının işe yaramadığını söyleyebiliyorlar. İnternet reklamcılığı neden kullanılmalıdır sorusu ise sadece bu genel bakış açısı ile açıklanamaz.

İnternette bir ürünün reklamının verilmesi için sadece reklam bütçesi ayırmak yeterli değildir. Öncelikle bir internet reklam stratejisi belirlemek gerekir. Bu aşamada internet reklamı başlatılıncaya kadar neler yapılması gerektiği planlanmalıdır. Bazen bir ürün bazen birden fazla ürün, bir marka veya bir hizmet internet reklamı kullanılarak pazarlanmak istenir. İnternet reklamcığı denilince, e-posta pazarlaması, arama motoru reklamcılığı, görüntülü reklam, sosyal medya reklamları, video reklam ve mobil reklam gibi seçenekler karşımıza çıkmaktadır. Ancak hangi internet reklam araçları ne zaman beraber kullanılmalı hangisiyle başlanmalı gibi kararlar bir ön analiz çalışmasıyla belirlenmelidir.

İnternet Reklamcılığı Neden Kullanılmalıdır?

Hizmet veya ürün için tek ürünlü bir web sitesi ve/veya kurumsal bir web sitesi öncelikle tasarlanmalıdır. Bu web sitesi arama motorlarıyla uyumlu, mobil uyumlu ve içeriklerle zenginleştirilmiş bir site olmalıdır. Ayrıca sosyal medya bağlantıları, yorumlar ve iletişim modülleri sade, esnek tasarıma sahip ve hızlı çalışmalıdır.

Ürün veya hizmetlere ait görseller, içerikler, video ve ses dosyaları görsel iletişim uzmanlarınca hazırlanmalı ve pazarlama teknikleri bu nesnelere yansıtılmalıdır. Bu öğelerin farklı internet reklam platformları için bir konsept dahilinde olmak koşuluyla farklı boyut ve özelliklerde türevleri oluşturulmalı ve internet reklam kampanyası boyunca doğru zamanda kullanılmalıdır.

Genelde işletmeler internet reklamlarında düşük maliyet performans değerleriyle yüksek gelir elde etme çabasındadır. Böylece işletme giderlerini minimumda tutarak maksimum gelir elde etmeyi hedeflerler. Ancak internet reklamcılığında hedef kitlenin doğru seçilmesi, reklam gösterimlerinin hangi coğrafi konumda hangi saatte yayımlanması gerektiği gibi konular dikkate alınmadığında yapılan harcamaların istenen geri dönüşü sağlamadığı da görülmektedir. İnternet reklamcılığı esasında bir süreçtir. Bir gün içinde yüksek bütçelerle reklam vermek ürünü pazarlamak için yeterli olmamaktadır. Ürünü tanıtan içeriklerin web sitelerinde, sosyal medya platformlarında birkaç ay paylaşılması, belirli günlerde ve saatlerde tanıtıcı video ve görsellerin tekrarlanarak paylaşılması vb şekillerde bütçenin daha etkin kullanılması gerekmektedir.

İnternet reklamcılığı süreçlerinde kullanılan bilimsel yöntem, teknik ve araçlar ise ancak profesyonel hizmet veren şirketler tarafından sağlanabilmektedir. Profesyonel bir internet reklamcılığı hizmetiyle işletmeler düşük maliyetlerle çok kısa zamanda istedikleri hedef kitleye ulaşabilmekte, satışlarını artırabilmektedir.

İnternet reklamcılığının neden kullanıldığına yönelik sorular 2010 yılında büyük bir artış göstermişti. Bunun nedeni olarak sosyal medya platformlarının reklam yönetimlerine önem vermesi görülüyor. Bu reklam yönetimleri sayesinde internet reklamcılığı konusuna dikkatler çekildi. Peki bu hızlı internet reklamları evrimi nasıl gelişti. İşte bu noktada aynı anda milyonlarca kişinin girdiği ve kendinden parçalar bulduğu aslında ilk somut soyut olarak tanımlanabilecek sosyal mecralar devreler girdi.

İnternet reklamcılığının ilk aktörlerinden Facebook bu sebeple oldukça önemli bir köşe taşıdır. Facebook reklamcılık sistemleri ile ilgili bilgiye aşağıdaki linkten erişin.

https://www.facebook.com/business/ads

İnternet Reklamcılığı Neden Kullanılmalıdır? yazımızı beğendiyseniz. Kurumsal şirketlere web sitesi önerileri verdiğimiz yazımızı mutlaka inceleyin.

 

1 Yorum

Comments are closed.