Kurumsal bir şirketin, kurumsal bir web sitesine sahip olması internette görünür olmasının ilk ve en önemli adımıdır. Evet, web sitesine değil “kurumsal bir web sitesi” ne sahip olması gerektiğini bir kez daha vurgulayalım. Peki kurumsal şirketler nasıl web sitesi yaptırmalıdır sorusunun cevabını vermeden önce durumu bir örnekle anlamaya çalışalım.

kurumsal şirketler nasıl web sitesi yaptırmalıdır

kurumsal şirketlere web sitesi önerileri

Bulunduğunuz şehirde herhangi bir işletmeyi düşünün. O işletmeye fiziksel olarak gittiğinizde daha dışarıdayken ilk olarak firmanın tabelası, vitrini, kepenkleri; içeriye girdiğinizde ise yer döşemeleri, masa, ışıklar, yönlendirici tabelalar ve hatta içerideki koku (ki bazı firmalar kurumsal koku kullanmaya başladılar) vb daha bir çok detay sizi etkiler. En önemlisi de personelin tüm soru ve sorunları çözebilir, diksiyonu düzgün, iletişim becerileri yüksek kişiler olması müşterilerin en önemli beklentisidir. Bu işletmeyle aynı hizmeti veren onlarca firma olduğunu düşünürseniz müşteri davranışlarında işletmenin tüm bu saydığımız özellikleri oldukça etkili olmaktadır. Bu durumda kurumsal şirketlerden beklenen sadece hizmet kalitesi değil aynı zamanda bu hizmetin sunulduğu ortamın kalitesidir. Kurumsal şirketler artık bu gerçekliği bilmekte ve birkaç yılda bir firmaların iç ve dış donatılarında yenilikler gerçekleştirmekte bu işlemler için ortaya çıkan maliyetleri karşılamakta oldukça bonkör davranmaktadırlar.

Yukarıda saydığımız gözle görünür detayların sanal ortama taşınması hiç de bu kadar kolay olmamaktadır. Aynı şirket yöneticileri sanal ortamın fiziksel ortam kadar etkili olabileceği konusunda hala tereddütler yaşamakta bir web sitesi ya da genel olarak bir yazılım için ortaya çıkacak maliyetlerin çok fazla olduğunu düşünebilmektedir. 2020 yılında yaşanan pandemi süreci bu konuda birçok firmaya zorunlu olarak sanal ortamı adres göstermiş ancak sanal ortamın en önemli bileşeni olan web sitelerinin tasarımında, teknik alt yapısında ve kısacası tüm bileşenlerinde en iyi çözümün ne olduğu bilinmeden firmalar hızlı çözüm arayışlarına girmişlerdir. Peki kurumsal bir şirketin web sitesi nasıl olmalıdır şimdi bu sorunun cevabını yukarıda verdiğimiz işletme örneği ile kıyaslayarak açıklamaya çalışalım.

Kurumsal Şirketler Nasıl Web Sitesi Yaptırmalıdır?

Kurumsal bir web sitesinin alan adı işletmenin fiziksel tabelası gibidir. Öyleyse eğer şansınız varsa firma adınızın ya da firmanıza ait markaların önceden düşünülmüş isimlerini internette arama motorlarında aranan anahtar kelimelerle uyumlu ve firmanızın faaliyetleriyle uyumlu seçilerek işe başlanmalıdır. Bu aşamadan sonra sitenin içeriği önem kazanmaktadır.

Şirketi tanımlayan bilgiler, hizmet ve ürünleriniz, hedefler, firmanızın en önemli özellikleri mutlaka web sitesinde yer almalıdır. Bu da yukarıda bahsettiğimiz şirketin aslında vitrini gibidir.

Site oldukça sade olmalı ve ziyaretçiler kolayca siteyi gezebilmelidir. Tıpkı ferah ve rahat gezilebilir bir işletmede gezer gibi, web sitesi ziyaretçiye aynı duyguyu verebilmelidir.

Ziyaretçiyi hizmeti almaya motive edecek, onu harekete geçirecek mesajlar, butonlar siteye yerleştirilmelidir. Nasıl ki avm mağazalarında mağazadan içeri girer girmez kampanyalar sizleri karşılıyor benzer şeyler web sitesi içinde geçerlidir.

Ziyaretçilerin kolay iletişim kurabilmesini sağlayan tüm araçların web sitesinde bulunması ve gerçekten 7/24 çalışıyor olması firmanızı rakiplerinden ayıracak en önemli unsurdur. İletişim modülleri iyi tasarlanmış kurumsal web siteleri kuruma önemli katkı sağlamaktadır.

Site içerisinde paylaşılan içeriklerin orijinal ve kaliteli olması sitenin arama motorları tarafından bulunabilirliğini artırmakta bu da sitenin reklam maliyetlerini ve arama motorlarında üst sıralarda kalıcı olarak yer almasını sağlamakta önemli kazanımlar getirmektedir.

Müşteri yorumlarının etkin bir şekilde alınması da oldukça önemlidir. Müşteriler önceki müşterilerin yorumlarına web sitesinde kolayca erişebildiklerinde veya kendi yorumlarını bıraktıklarında firmaya daha çok güven duymaktadır.

 

Kurumsal bir web sitesi internette görünür olmak için tek başına yeterli değildir ancak en önemli ilk adımdır. Kurumsal bir web siteniz varsa sosyal medya ağlarında da benzer kurumsal sosyal medya yönetimi çalışmalarıyla bunu desteklemeyi ihmal etmeyin.Kurumsal şirketler nasıl web sitesi yaptırmalıdır yazımızı okuyup web sitesi ile ilgili sorulara yanıt bulduğunuzu düşünüyoruz. Bu noktadan sonra https://www.mkyenimedya.com/internet-reklamciligi-neden-kullanilmalidir/ internet reklamları ile ilgili içeriğimiz size destek olacaktır.